Scenografie

SCENOGRAFIE, czyli konstrukcje dla duszy

Elementy scenografii i rekwizyty to jedne z najtrudniejszych, wymagających oraz pracochłonnych zleceń, jakich można się podjąć. Muszą być wykonane wyjątkowo precyzyjnie i trwale, tak by po ostatnim spektaklu nie spadły z afisza, lecz zostały wykorzystane także w przyszłych przedstawieniach.

W filmie, teatrze czy operze żywa sztuka aktorska spotyka się z zestawem przedmiotów, które ją otaczają i… uzupełniają. Bo o tym, że rekwizyty „grają”, i że dodają sztuce charakteru, nie trzeba chyba specjalnie przekonywać. Z jednej strony na deskach teatrów czy scenach operowych wykorzystuje się wiele drobnych, z pozoru, rekwizytów; z drugiej jednak potrzebne są też specjalne, duże konstrukcje, składające się na tło scenograficzne. A scenografia nie jest obojętna, gdyż sama w sobie buduje odpowiednie dla sztuki wrażenie. Naszym zadaniem jest, by z pomocą tworzonych przez nas przedmiotów umiejętnie je wywołać.

O tym, że dobrze czujemy się w scenografiach i rekwizytach teatralnych, operowych czy telewizyjnych świadczyć mogą zrealizowane dotąd zlecenia m.in. dla Teatru STU (spektakl „Balladyna”), Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Opery Krakowskiej („Sen Nocy Letniej” i „Joanna D’Arc”), Opery Wrocławskiej, a także Theatro Argo w Atenach (scenografia na scenę w Epidauros)